Nasza planeta – Ziemia znajduje się w Układzie Słonecznym. Układ Słoneczny składa się z ośmiu planet, wielu księżyców i bardzo dużej ilości komet, asteroid i planetoid. Zaczął on powstawać około 4,6 miliarda lat temu. Poniżej zamieszczam definicje niektórych ciał niebieskich znajdujących się w Układzie Słonecznym.
Gwiazda
Kula gazów o olbrzymiej temperaturze, w której środku zachodzą reakcje nuklearne i spalają się różne pierwiastki.
Planeta
Skalne lub gazowe ciało niebieskie ze stałym jądrem w środku.
Planeta Karłowata
Ciało niebieskie nie będące księżycem, większe od planetoidy, ale mniejsze od planety.
Księżyc
Ciało niebieskie krążące na orbicie planety
Asteroida
Skała latająca w przestrzeni kosmicznej.
Meteoryt
Kawałek skały, który dotarł do powierzchni planety.
Meteor
Kawałek skały latający w kosmosie, mniejszy od asteroidy.
Poniżej opiszę planety i najważniejsze księżyce układu słonecznego.
Fot.1 Merkury źródło: Wikipedia.pl
· Merkury
Planeta ta bardzo przypomina księżyc. Cała jej powierzchnia jest pokryta kraterami. Temperatura na powierzchni wynosi w dzień aż 430 stopni Celsjusza, a w nocy –170 stopni Celsjusza. Rok na Merkurym trawa 88 dni. Podczas tego czasu planeta obraca się wokół własnej osi tylko 1,5 raza. Jej średnica wynosi 4875 kilometrów. Ponad połowę masy Merkurego zajmuje żelazo-niklowe jądro.
Fot.2 Wenus źródło: Wikipedia.pl
· Wenus
Wenus jest wulkaniczną planetą. Całą jej powierzchnie pokrywają wulkany, pola bazaltowe i morza lawy. Temperatura sięga tam do 470 stopni Celsjusza. To więcej niż na Merkurym. Jest tam tak gorąco, ponieważ gęsta atmosfera Wenus nie pozwala ciepłu wydostać się z planety. Rok na Wenus trwa 225 dni Ziemskich, a dzień trwa 243 dni Ziemskie. Jednak Wenus obraca się w odwrotną stronę co większość planet. Prawdopodobnie jest to efektem uderzenia asteroidy.
Fot.3 Ziemia źródło: Wikipedia.pl
· Ziemia
Ziemia jest jedyną planetą, o której wiemy, że istnieje na niej życie. Większość jej powierzchni pokrywają morza i oceany. Atmosfera planety składa się z azotu (78%) i tlenu (28%). Rok na Ziemi trwa 365 dni, a doba 24 godziny. Nasza planeta jest zbudowana z skalistej skorupy, płynnego płaszcza, ciekłego jądra zewnętrznego i stałego jądra wewnętrznego. Jej średnica wynosi 12 756 kilometrów, a odległość od słońca 150 milionów kilometrów. Kontynenty na Ziemi są stale w ruchu. Obecnie mamy siedem kontynentów, lecz kiedyś był jeden.
Fot.4 Księżyc źródło: Wikipedia.pl
Księżyc
Księżyc jest najlepiej zbadanym (z wyjątkiem Ziemi) ciałem niebieskim. Ma średnice 3476 km i jest większy od Plutona. Nie posiada atmosfery. Księżyc posiada małe jądro. Cała jego powierzchnia jest pokryta kraterami. Średnica Księżyca wynosi 3476 km.
Fot.5 Mars źródło: Astronomia przewodnik po wszechświecie
· Mars
Powierzchnia Marsa składa się z pustyń, skał i zamarzniętych mórz pokrytych pyłem. Atmosfera składa się tam w większości z dwutlenku węgla. Dzień trwa tam 24 godziny i 37 minut. Średnica Marsa wynosi 6794 kilometry. Mars posiada dwa księżyce – Fobos i Dejmos, które na marsjańskim niebie wyglądają jak gwiazdy.
Fot.6 Jowisz źródło: Astronomia przewodnik po wszechświecie
· Jowisz
Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego. Jest gazowym olbrzymem tzn. składa się z gazowej powłoki i skalnego jądra. Poniżej chmur znajduje się warstwa wodoru. Około 1000 metrów niżej zaczyna się warstwa ciekłego wodoru, a jeszcze niżej znajduje się ciekły wodór metaliczny. W samym środku planety jest skalne jądro. Średnica Jowisza wynosi 142 796 kilometry. Jowisz posiada bardzo dużo księżyców, z czego 4 największe zostały odkryte w roku 1610 przez Galileusza i są nazywane księżycami Galileuszowymi.
Fot.7 IO źródło: Wikipedia.pl
IO
IO jest pierwszym księżycem Galileuszowym. Na jego powierzchni występują liczne wulkany (IO jest najbardziej aktywnym pod tym względem miejscem w układzie słonecznym). Temperatura w miejscach gdzie nie ma wulkanów wynosi około –120 stopni Celsjusza. Jego średnica wynosi 3642,6 km.
Fot.8 Europa źródło: Wikipedia.pl
Europa
Powierzchnie Europy pokrywa lód, pod którym prawdopodobnie znajduje się ocean. Księżyc ten posiada niezwykle rzadką atmosferę. Jego średnica wynosi 3122 km. Atmosfera Europy składa się w 100% z tlenu.
Fot.9 Kallisto źródło: Wikipedia.pl
Kallisto
Kallisto jest w większości złożony z lodu i skał. Pod powierzchnią prawdopodobnie znajduje się słony ocean. Średnica tego księżyca wynosi 4820 kilometrów. Na Kallisto ma zostać założona baza badawcza ponieważ jest tam bardzo niskie promieniowanie.
Fot. 10 Ganimedes źródło: Wikipedia.pl
Ganimedes
Ganimedes jest największym księżycem w Układzie Słonecznym. Jego powierzchnia składa się prawie wyłącznie z lodu. Pod powierzchnią prawdopodobnie znajduje się ocean. Średnica tego księżyca wynosi 5268 kilometrów.
Fot.11 Saturn źródło: Wikipedia.pl
· Saturn
Saturn jest drugą co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Skład ma podobny do Jowisza, jednak jest on o wiele od niego mniejszy. Średnica Saturna wynosi 120 500 km. Najbardziej charakterystyczną cechą Saturna są pierścienie składające się głównie z odłamków skalnych i lodu.
Fot.12 Tytan źródło: Wikipedia.pl
Tytan
Tytan jest największym księżycem Saturna i drugim co do wielkości w Układzie Słonecznym. Jego średnica wynosi 5150 kilometrów. Jako jedyny księżyc w układzie słonecznym posiada gęstą atmosferę, gęstszą od ziemskiej. Jego powierzchnia składa się z lodu i występują na niej jeziora azotowe.
Fot.13 Uran źródło: Wikipedia.pl
· Uran
Uran jest trzecią co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Powierzchnie stanowią oceany gazów i kryształy lodu. Planeta ta posiada pierścienie i wiele księżyców. Jej średnica wynosi 51 100 kilometrów. Najdziwniejszym księżycem Urana jest Miranda, której powierzchnia wygląda tak, jakby została kiedyś rozerwana.
Fot.14 Neptun źródło: Wikipedia.pl
· Neptun
Neptun jest najmniejszym gazowym olbrzymem i ostatnią planetą Układu Słonecznego. Budową przypomina Urana, chociaż emituje więcej energii niż otrzymuje od Słońca. Posiada ciemne pierścienie i osiem księżyców. Średnica Neptuna wynosi 49 500 km.
Pluton
Pluton jest planetą karłowatą. Do 2006 był uznawany za planetę. Składa się z skał i lodu. Jego średnica wynosi 2300 kilometrów. Pluton posiada jeden księżyc – Charona, który jest tylko dwukrotnie mniejszy od niego.
Źródła:
Robert Burnham, Alan Dyer, Jeff Kannipe, Astronomia przewodnik po wszechświecie, ARKADY, Warszawa 2003.
Wikipedia. Pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz