sobota, 15 czerwca 2013

Reakcja Łańcuchowa


Artykuł może trochę spóźniony (zielona szkoła). 1 czerwca odbył się konkurs Eksperyment Łańcuchowy. Polegał on na zaprojektowaniu i zbudowaniu maszyny służącej do przetransportowania metalowej kulki i wykonania przy tym eksperymentu fizycznego. Jeśli oglądałeś program typu reakcja łańcuchowa, to wiesz o co chodzi. Jeśli nie, to wyjaśnię. Reakcja łańcuchowa to reakcja, gdzie pierwsze działanie rozpoczyna następne i.t.d. Eksperyment taki wymaga czynnika zewnętrznego (np. szturchnięcia ręką) jedynie na początku. Raz zapoczątkowana reakcja sama doprowadza się do końca. Maszyny musiały stosować się do ściśle wyznaczonych reguł. Wylot i wlot musiały mieć na wysokości 45 centymetrów, całość nie mogła być dłuższa niż 120cm, szersza niż 70cm oraz wyższa niż 120 centymetrów. Ponadto nie można było używać niebezpiecznych substancji ani stałego źródła prądu. Było wiele ciekawych pomysłów, ale chciałbym skupić się na maszynie, którą zbudowałem wraz z kolegami. Plan i opis jej działania możesz zobaczyć poniżej.
Z powodu niewielkiej ilości czasu nie został cały wykonany :-(. Zabrakło przekazania pędu pod numerem 7. Dodatkowo podczas eksperymentów okazało się, że tarczę lepiej zastąpić wiatraczkiem. Maszyna jest w całości zrobiona ręcznie. Nie było żadnych gotowych elementów. Musieliśmy sami kupić deski, pociąć je i poskręcać. Na dodatek nie wszystko poszło idealnie. Niektóre części trzeba było wiele razy poprawiać. Zamieszczam galerię zdjęć z maszyną.

 Zdj.1 Trudne początki

Zdj.2 To już połowa

Zdj.2 Nareszcie...

Warto było wystartować. Wprawdzie nie wygraliśmy, ale nabyliśmy dużo cennego doświadczenia. Będziemy jeszcze udoskonalać konstrukcję. Jak wszystko wyjdzie idealnie, to nakręcimy film i wrzucę go na bloga.

Brak komentarzy: