niedziela, 24 listopada 2013

Lem wystartował

21 listopada wystartował pierwszy polski satelita. Nazywa się Lem i jest nanosatelitą - ma kształt kostki o bokach 20 centymetrów i waży niecałe 7 kilogramów. Ma wbudowany teleskop, dzięki czemu będzie mógł spełniać swoją rolę - obserwację gwiazd masywniejszych od Słońca. Jego zadaniem jest wychwytywanie zmian jasności tych gwiazd, dzięki czemu będzie można określić ich skład, rozmiar oraz wiek. Tych obserwacji nie da się wykonać z naszej planety, ponieważ atmosfera zakłóca promieniowanie. Lem jest jednym z dwóch satelitów zbudowanych w ramach programu BRITE-PL oraz jednym z sześciu nanosatelitów stworzonych w ramach programu BRITE, polegającemu na prowadzeniu badań składu chemicznego gwiazd za pomocą satelitów z Austrii, Kanady oraz Polski. Austriackie satelity znajdują się już na orbicie, drugi polski satelita - Heweliusz - wystartuje za miesiąc, zaś satelity z Kanady startują za rok.

Parametry satelity:
Rozmiar 20 X 20 X 20 cm
Masa6.0 kg
Precyzja wyznaczenia orientacji10 sekund kątowych
Precyzja utrzymania orientacjilepsza niż 1.0°
Stabilność orientacji1 minuta kątowa RMS
Moc5.4 W do 10 W
Napięcie zasilające4.0 V (nominalne)
Pojemność akumulatorów5.3 Ah
Transmisja danych na Ziemiępasmo S-Band (do 256 Kbps)
Kanał telemetrycznyzakres UHF
Pojemność pamięci pokładowejdo 256 MB 

Rys.1 Schemat Satelity Lem (Źródło: www.brite-pl.pl)

Lem znajduje się na wysokości 800 kilometrów. Okrąża Ziemię 14,5 razy na dobę. Łączność z satelitą jest nawiązywana sześć razy dziennie. Kontakt będzie nawiązywany ze stacji badawczej w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (Warszawa). W czwartek po raz pierwszy nawiązano z nim kontakt, a w piątek połączono się kilka razy, by przekazać instrukcje.

Ciekawostką jest to, że zorganizowana została akcja, by ludzie wysyłali swoje zdjęcia, które zostaną wysłane w przestrzeń wraz z satelitą Heweliusz. Można je obejrzeć tu.


Źródła
http://www.brite-pl.pl

Brak komentarzy: