sobota, 21 kwietnia 2012

Polskie Dinozaury


Wszyscy znają drapieżnego (poniekąd) Tyranozaura lub gigantycznego diplodoka. Niewielu wie jednak, że dinozaury znaleziono także w Polsce. Ja chciałem napisać o dinozaurze, który zafascynował mnie najbardziej, dlatego, że łączył w sobie zarówno cechy prymitywne, jak i zaawansowane. Był to żyjący w Triasie Silezaur. Najpierw wypadało by wspomnieć o środowisku w którym żył. Większość Poski pokrywało wtedy olbrzymie jezioro. Resztę terenów pokrywały lasy lub szuwary. Szczątki Silezaura znaleziono w miejscowości Krasiejów w okolicach Opola. Żyło tam wiele gadów i płazów kopalnych tzn. takich, które wymarły dawno temu.
Silezaur był przodkiem późniejszych Iguanodontów i dinozaurów kaczodziobych. Poruszał się na dwóch lub czterech kończynach. Specjalnie ułożone kręgi szyjne pozwalały mu bardzo szybko poruszać szyją. Gdy biegł nie dotykał ziemi całymi stopami, ale czubkami palców. Jest to cechą o wiele późniejszych dinozaurów. Odżywiał się prawdopodobnie roślinami. Silezaur miał około 90 cm wysokości i około dwa metry długości. Nazwa Silezaur oznacza „Śląski Jaszczur”.


Rys.1 Silezaur


Rys.2 Schemat Silezaura
 
W Polsce znaleziono też wiele innych dinozaurów. Ostatnio odkryto szczątki pradawnych gadów w Tomaszowie Mazowieckim. Były to między innymi Pterozaury, których dotąd nie spotykano na ziemiach Polskich. Znaleziono tam też duże ilości gadów morskich i okazy nieznanych dotąd stawonogów.

Skamieniałości dinozaurów są w Polsce bardzo rzadkie. Przez większość ery mezozoicznej część Polski pokrywało jezioro, a potem morze. Przez lodowiec, który przeszedł przez kraj została zniszczona część skamieniałości dinozaurów, a pozostałe zostały zakopane głęboko pod ziemią.

Brak komentarzy: